50.000 Ft megrendeléstől INGYENES a GLS kiszállítás kizárólag gyógynövénykeverékek rendelése esetén

Kérdés esetén keress bizalommal: +36305887524

Pacitea Blog

Kehesség megelőzése és menedzselése, avagy amit lótartóként Te is megtehetsz

Kozma Gabriella
Kozma Gabriella
Kehesség megelőzése és menedzselése, avagy amit lótartóként Te is megtehetsz

Lerágott csontnak gondolnánk ezt a kehesség témát, ennek ellenére naponta talál be a kérdés, hogy „mit adjak a kezdődő kehes lovamnak”?

Sok lótartó próbálja úgy leegyszerűsíteni ezt a kérdéskört, hogy adna a lónak valamilyen gyógyfüvet, vagy gyógyszert, aztán minden rendben lesz. Nos, ez sajnos nem ennyire egyszerű. Első körben a tartási, takarmányozási körülményeket érdemes megvizsgálnunk. Nem megfelelő tartási körülmények között kezelni egy lovat, nagyjából annyira lehet hatékony, mintha odazárnám az ujjamat egy ajtóval, és szednék rá fájdalomcsillapítót, ahelyett, hogy kivenném onnan. Ebben az esetben nincs az a drága gyógyszer, kegyszer, vegyszer, ami hosszútávú enyhülést jelentene.

Ebben a rövid kis írásban, nem kívánok most tudományoskodni a ló tüdőproblémáinak kóroktanáról, ezt megtették már sokszor, sokan. Inkább összegyűjtöttem azt a néhány praktikát, amivel többnyire megelőzhetjük az ilyen jellegű bajokat, vagy segítséget nyújthat a kezelésben.

A tüdő egyik legnagyobb ellensége a por. Próbáljunk mindent megtenni annak érdekében, hogy pormentesen tartsuk a lovak környezetét. A legelős tartás, beállóval a legjobb. Erre azonban nem mindenhol van lehetőség. Ha nagyon poros a karám, célszerű fellocsolni. Istállóból ki kell vezetni a lovat takarítás idejére, hogy minél inkább kíméljük az ilyenkor szálló portól.

A tisztaságra is nagy gondot kell fordítani, a belélegzett ammónia szintén károsítja a tüdőt.

Alomnak előnyösebb a forgács (puha fából), mint a szalma. Sajnos a legszebb szalmában is akadhat penész, ami kifejezetten irritálhatja a lovat.

Igyekezni kell minél inkább pormentes szénával takarmányozni. Szénahálós etetésnél elkerülhető, hogy a ló szügyig belebújjon a bálába. Érdemes vizezni a szénát (nem áztatni!)

Szabad-e mozgatni a lovat? Ha nem súlyosak a tünetek, akkor igen, sőt! Szükséges a tüdőt átlélegezni, „edzeni”, annyira, amennyire még nem nagyon megterhelő a lónak. Ez, az esetleges váladék ürülését is elősegíti.

Vizsgálat tárgyát képezi, mennyire örökletes az asztmára való hajlam. A statisztikák arra engednek következtetni, hogy kehes lovaknak az utódai is nagyobb valószínűséggel fognak szenvedni valamilyen légúti betegségben. A kérdés csak az, hogy a töltött fegyveren mi fogja meghúzni a ravaszt…

A kialakult tüdőproblémák minden esetben állatorvosi kivizsgálást igényelnek. Szükség lehet gyógyszeres kezelésre, inhalálásra, vagy gyógynövény keverékeket is segítségül hívhattok.

2024.08.12
Kozma Gabriella – a Pacitea receptúráinak megalkotója