50.000 Ft megrendeléstől INGYENES a GLS kiszállítás

Kérdés esetén keress bizalommal: +36305887524

Pacitea Blog

Tavasz van a levegőben, zöld a fű, indul a legelő szezON. Van-e idillibb dolog annál, mint a lovadat figyelni, ahogy tömi a pocakját a friss legelőn. Kivéve talán az, hogy nem kellene…

Tavasszal gyakran talál meg a kérdés, hogy a ki merjék-e engedni a lovakat a műtrágyával kezelt gyepekre. A következő cikkben erre szeretnék választ adni, hogy mennyire jelenthet ez veszélyt a lovainkra.

Ha a lovakra veszélyes mérgező növényekről beszélünk, rögtön a legelőn, vagy a szénában lapuló lágyszárúak jutnak eszünkbe. Azonban érdemes egy kicsit ránézni a legelőre, vagy a karámra hűs árnyat adó fákra, tarka bokrokra, vagy a telepített dísznövényekre is. Az esetek nagy többségében nem sokat fogyasztanak belőle a lovak, de a sovány legelő, homokos karám mellett igen csábítók lehetnek a friss hajtások, vagy unaloműző lehet a kéreg rágcsálása.

Sajnos, az előkészített takarmánnyal is történhetnek mérgezések. Történhet ez a szálas takarmány nem megfelelő kezelésével, amikor nemkívánatos erjedési folyamatok indulnak be, vagy penészgombával illetve annak toxinjaival fertőződik. Megkülönböztetünk takarmányt szennyező, „értéktelen”, nem kívánatos növényeket, amelyek nagyobb mennyiségben rontják a széna minőségét, illetve kisebb kellemetlenségeket okozhatnak az arra fogékony állatoknak, valamint a kifejezetten mérgező növényeket.

Mindenképpen szeretném leszögezni már az elején, hogy alapvetően nem támogatjuk a lovak jutalomfalattal való nasiztatását. Illetve, csak nagyon szűk keretek között tartom elfogadhatónak. Ennek az az egyszerű oka, hogy a ló nem kutya. A lónak, a ragadozókkal ellentétben, nagyon ritkán kell megküzdenie az élelemért, azon egyszerű oknál fogva, mert a fű nem szalad el…

A patairha gyulladás (laminitis), egy alattomos, és fájdalmas betegség, amely meghatározhatja a ló későbbi állapotát is. Többféle kiváltó oka lehet, de gyakran összefügg hormonális, és anyagcsere problémákkal. Az erre hajlamos lovaknál érdemes az etetést átgondolni. Kerülni kell a magas keményítő és cukortartalmú takarmányokat.

A gyógynövények népszerűségének növekedésével egyre több kérdés merül fel az állattartókban a használattal, hatékonysággal, tapasztalatokkal kapcsolatosan. Az alábbi sorokban Kozma Gabriella, agrármérnök és növénybiológus, a Pacitea.hu megálmodója és tulajdonosa válaszait olvashatod a gyógynövényekkel kapcsolatban felmerülő legfontosabb kérdésekre.

Elindult a legelőszezon, harsogóan zöld rétek, legelők hívogatják a friss fűre kiéhezett patásokat. Mindazonáltal, hogy odafigyelést igényel a legelőhöz való szoktatás, érdemes szót ejtenünk, néhány veszélyről is. A fűfélék, és gyógynövények mellett, sajnos szép számmal előfordulnak olyan növények is, amelyeket mérgezőnek tekintünk. A gyakorlatban, akkor nevezünk egy növényt mérgezőnek, ha elfogyasztása után kóros elváltozást, megbetegedést idéz elő, vagy betegségekre hajlamosít.

Itt a tavasz, szőr van a levegőben! A nappalok hosszabbodásával, és az idő melegedésével beindult a verseny, hogy kin van több szőr: a lovon, vagy rajtunk. Megkönnyebbülünk, hogy vége a hideg, sötét, sáros napoknak. Az örömünkbe, némi üröm is vegyülhet. Bár a lovaink visszakapják a gyönyörű, ragyogó nyári szőrüket, megérkeznek a vérszívó rovarok is. Ez utóbbiak olykor elég rendesen megkeserítik a lovak, és a lovasok életét is.